Svátek předků Samhain – Dušičky

Jména svátku: Samain, Velký Sabat, svátek Všech svatých, Památka zesnulých - Dušičky, Halloween

Samhain je největší pohanský svátek, jímž Keltové končí starý rok a začínají nový. Slaví se v noci z 31. října na 1. listopadu. Ve starém keltském kalendáři byl tímto slovem označován měsíc listopad (první tři týdny tohoto měsíce). Svátek Samhain se slaví v takzvaný „čtvrtící den“, tedy den v polovině mezi podzimní rovnodenností (den stejně dlouhý jako noc) a zimním slunovratem (nejkratší den a nejdelší noc). Jiným čtvrtícím dnem je svátek Imbolc (Hromnice).

Samhain je nejtajemnější ze všech osmi svátků pohanského Kola roku. Představuje hranici mezi létem a zimou, je dobou smrti a předků, kdy je náš svět nejblíže tomu druhému, kam odcházejí duše zemřelých. Závoj mezi oběma světy se stává průsvitnější, duše zesnulých se v tento čas vracejí na zemský povrch a živí mohou navštívit podsvětí. Je to čas komunikace s předky.

Podle Wiccy se Bůh stává o Samhainu Pánem smrti. Usedá na trůn v podsvětí jako vládce mrtvých. Po jeho boku sedí Bohyně, se kterou se spojí a počne syna - nového Boha. Zatímco Bohyně a mladý Bůh se o Imbolcu vracejí na tento svět, starý Bůh zůstává v podsvětní říši, pomalu ztrácí svou sílu a postupně ho pohlcuje jeho vlastní tma a nevědomí.

Tradice a současnost

Vedle oslav konce roku, oslav sklizně a hodování, byl Samhain dobou, kdy bylo zapotřebí obětovat Bohům před nastávající temnou polovinou roku, aby člověku stačily zásoby jídla na zimu a dožil se nového jara, aby jej nepostihla nemoc či jiná neštěstí. Součástí byly motlitby za návrat slunce a světla. Vzpomínalo se také na padlé a zemřelé. Na Samhain mizí hranice mezi světy, a živí a mrtví mohou být nakrátko spolu. Keltové zapalovali malé ohníčky pro duše předků, které se nakrátko vrátily do našeho světa, aby našly cestu a zahřály se. Krajinou se však mohly potulovat i zlé mocnosti z říše temnot, proto bylo nutné být ve střehu. Bylo zapotřebí je oběťmi usmířit.  Světu duchů se prý obětovalo první mládě z vrhu. Magická noc končí úsvitem, kdy se duše mrtvých vrací zpět do svého světa, temná moc pozbývá sil. Začíná další rok.

V křesťanské tradici se Samhain dochoval jako svátek Všech svatých a následně Památka zesnulých – Dušičky. Po celý tento čas vzpomínáme na naše drahé zesnulé a zapalujeme jim na hřbitovech svíce. Je zvykem během tohoto období navštívit hřbitov, zapálit na něm svíci a položit živé květiny, což symbolizuje víru ve věčný život, kdy hrobem život nekončí.

Mezi řadu lidových pověr rozšířených v Česku patřila víra, že duše jednou za rok, v předvečer Dušiček vystupují z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Blízcí hříšníků proto naplnili lampu na olej máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Večer se příbuzní a přátelé napili studeného mléka či se jím postříkali, aby se duše ochladily. Peklo se pečivo ve tvaru kostí zvané „dušičky“ nebo „kosti svatých“. Těmi se obdarovávali pocestní, žebráci a chudí lidé v obci a zaměstnanci. Ještě na počátku 20. století chodili v jižních Čechách na Dušičky koledníci a prosili o toto pečivo.

Rovněž bylo zvykem prostřít u večeře i pro zesnulé příbuzné hledající pohostinnost, u kterých se věřilo, že přijdou rodinu navštívit. Za oknem se vystavovaly zapálené svíce, často ve vyřezané řepě, které měly bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu.

Lidé se také převlékali do starých cárů oblečení a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy. Jedině lidé v převleku měli odvahu vyjít v tuto noc ven, protože jedině tak mohli zmást potulující se duše. Takto začínala tradice s převleky typická pro západní Halloween. 

K Samhainu se váže ještě další zvyk, který se udržel v některých zemích s keltskou tradicí po staletí. Buď přímo o samhainské noci, nebo v některou z pěti následujících nocí se spalovaly figuríny ze starých hadrů a vycpané slámou. Měly symbolizovat všechno špatné, co se během uplynulého roku nahromadilo a čehož je třeba se rituálně pomocí plamenů zbavit a takto očištěni vstoupit do nového roku.

Domácí minirituály pro svátek Samhain
  • Vzpomínka na předky. Tu můžeme uskutečnit tak, že navštívíme hřbitov, očistíme hrob a položíme na něj květiny. Svíci zapálíme na hrobě a rovněž před svým domem nebo před oknem, aby jim ukázala cestu domů. Nezapomeňte duším prostřít u stolu a věnovat jim tichou vzpomínku.
  • Meditace na propojení se s duší a svými předky. Rozjímejte v tyto dny v tichu, v klidu, co nejvíce sami se sebou, obracejte se v mysli na své předky. Zapalte svíci. Ve vykuřovadle můžete pálit byliny spojené se Samhainem: šalvěj, pelyněk, bobkový list a levandule – jsou to byliny vhodné pro očistu prostoru a života od staré stagnující energie. Do ruky si můžete vzít drahé kameny vhodné pro tuto chvíli: černý onyx, ametyst, obsidián, opál, heliotrop. Kameny nechte při meditaci rotovat v ruce, utište svou mysl, z hluboka dýchejte a nechte obrazy, myšlenky, zvuky či pocity pomalu se vynořit ve vaší mysli. Při meditaci požádejte vyšší síly (vesmír…), aby vás zbavily všeho, co vám již v životě nepomáhá, neslouží, co je marné a nefunkční. Požádejte o obnovení spojení s vaší duší a s předky a toto spojení prociťte. Předky můžete poprosit o ochranu.
  • Vyrobte si figurku, která bude symbolizovat vše špatné, co se vám za uplynulou dobu nahromadilo a co si již nechcete brát dále sebou. Figurku můžete zakopat či spálit, a takto očištěni vstoupit do další části roku.
  • Nakreslete si svou vlastní mandalu a prociťte její význam. Mandaly jsou nesmírně léčivou formou umění tím, že nám pomáhají vyjádřit sám sebe a povzbuzují nás k emoční rovnováze. Mandaly jsou velmi mocné, zrcadlí dokonalou rovnováhu a kruh sám představuje celistvost.Pokud nevíte, jak začít, podívejte se na návrhy k vybarvení či dalšímu překreslení:  Mandaly >

~ autor Mirabel   (více o mně)

Vymítání a očista prostor

● vymítání duší a jiných bytostí
● očista prostor od negativních energií 
● očista a exorcismus osob
● harmonizace prostoru

Přítomnost duší a bytostí můžete vnímat různými projevy od lehčích až po přímé napadaní osob.

Vymítání a očista se provádí přímo v daném prostoru. Na dálku je možné rozpoznat, jaká existence se v daném místě nachází.

Magická očista a ochrana

Očista a ochrana osob v rámci:

● odstranění negativních sil a energií z energetického pole
● zbavení bloků a škodlivých vzorců 
● rozpuštění ulpělých kleteb
● očištění od emocionálních zbytků
● zrušení škodících energetických navázání

● ochrana a obrana před škodícími energiemi a osobami

... mějte osud ve svých rukou ...

Osobní ochranný amulet

Pořiďte si vlastní magický ochranný váček, který si sami doplníte o osobní jedinečnou ingredienci a podle postupu jej oživíte... 

Získáte váš osobní magický amulet vyznačující se velmi silnou a dlouhotrvající ochranou před všemi formami nebezpečí a energetických útoků.

Ráda vám pomohu ...

Máte-li nějaký problém či dotaz, neváhejte mě kontaktovat, navrhnu pro vás nejlepší řešení...

Domů  /  Kontakt
© Copyright 2014 mirabilia.cz.