Podzimní rovnodennost - Alban Elfed, Mabon

Přesný čas: pátek 22. září 2017 v 22:02
Slunce vstoupí do znamení Vah

Jména svátku: Mabon, Alban Elfed nebo Meán Fómhair

Božstva: Mabon (velš.), božstva úrody, Demeter/Ceres, Thor (vikin.), Thoth (egyp.), Dionýsos a jiná božstva vína, Zelený muž – Cernunnos
Symboly: roh hojnosti, jablka a jiné ovoce, víno, ořechy, podzimní květy, bobule, šišky, věnce

Podzimní rovnodennost je okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah a my zažíváme noc a den ve stejné délce. Až do této chvíle moc světla převládala nad tmou. A to se nyní změní. Přiblížíme si vhodné rituály pro tento čas a možnosti využití energie přírody v tomto období podle tradic našich předků.

Starobylý pohanský svátek

Keltský svátek Alban Elfed (Elved) sebou přináší počátek temné poloviny roku. Nastává doba, kdy část tmy opět převáží nad vládou světla. Je to druhý děkovný svátek keltského roku, který dělí čas, podobně jako šamanský kruh prostor, na osm hlavním a vedlejších směrů.

Příchod podzimní rovnodennosti nám ohlašuje truchlení za slunečního boha Lugha. Sluneční bůh se vydává do podsvětí, za svou bohyní. Slunce, které v tuto dobu, stejně jako v dobu Albanu Eilir, vychází na skutečném východě a zapadá na skutečném západě, vstupuje branou mrtvých do podsvětní říše. 

Alban Elfed se tak považuje za dělicí bod mezi světlou a tmavou polovinou roku a je předzvěstí zimy – tedy období stařeny Caileach – jedné ze tří zastřených tváří Bohyně (Morrigan), Velké královny dávající život, ale sklízející i smrt, je zosobněním Země v období zimy. Caileach doslova znamená ženu zastřenou, s kapucí na hlavě. Podle pověstí se dokáže z ošklivé stařeny proměnit v překrásnou mladou dívku. Je to ona, kdo utvářel krajinu Země – hory, kopce, jezera s ostrovy, pevninu, ale i dolmeny a menhiry. 

Slavnost času ubývajícího Slunce se v mnoha podobách slaví po celém světě. Je časem hojnosti a radosti z ní, čas vinobraní, sklizně ovoce a poděkování za úrodu, uskladňování potravin a příprava na nadcházející zimu. 

Říká se, že se příroda právě v tomto čarovném okamžiku ocitá v dokonalé rovnováze. Bohyně, která přichází na místo slunečního Boha, je v této době nejštědřejší, proto se symbolizuje rohem hojnosti s ovocem všeho druhu, který symbolicky spojuje základní síly a energie – mužskou (roh) a ženskou (lůno).
V tuto dobu se napříč věky konaly hostiny, při kterých se podávaly nejlepší pokrmy, hosté měli mít nejlepší oděv. Byly to slavnosti hojnosti, při nichž se pila medovina, pivo i víno, nesměla scházet hudba, recitace básní a vyprávění příběhů.

Svátek Alban Elfed označuje v mnoha částech Evropy a severní Ameriky začátek lovecké sezóny vysoké zvěře. Proto je svátek zasvěcen božstvům lovu a hojnosti, jako výraz díků za přijaté dary. Uctívá se také Zelený muž – bůh lesa (Cernunnos).

Tradice našich předků

Mezi posvátné zvyklosti patřilo obětovat polím. Obětiny (mošt, víno, byliny) se zaorávaly do brázd. Půda posílená obětinami se odvděčí plodností v dalším roce.

Poslední snop při žních býval zdoben a užíván při obětních rituálech. Na mnoha místech byl jako poděkování za úrodu slavnostně odnášen do kostela nebo vystavován na čestném místě doma. Na jaře se dával jako lék do krmení koním a dobytku.

Spojená s tímto obdobím jsou i jablka a rituály s nimi. Sklizeň jablka symbolizuje sklizeň života. Obojí je spojeno se západním směrem, místem, kam odchází slunce, světlo a podle tradice i my sami. Mytický Avalon, známý z artušovských pověstí, byl znám i jako Jabloňový ostrov. Proto se těmto oslavám říká i Jabloňová neboli Avalonská slavnost.

Dveře se v tuto dobu zdobí malým věncem, obsahujícím sušené plody a pozdní rostliny, symbolizující plodící životní sílu, ale i její úbytek.

Mezi rostliny Albanu Elfed patří bodláky, kapraď, měsíček, mučenka, myrha, obilí, růže, styrač, šalvěj, zelenina a žaludy. Významné místo mezi nimi má ale i vřes, který představuje purpurový plášť boha Lugha, jehož vliv nyní slábne podobně jako síla slunce, se kterým je spojován.

Domácí minirituály pro svátek podzimní rovnodennosti
  • Čas odchodu a konce je dobrou příležitostí udělat si vnitřní sklizeň. Vnitřní sklizeň znamená soustředit se na vše, čeho jste v této sezóně dosáhli, co jste měli a co jste prožili. Všechny plody – dobré i zlé. Oslavte vše, co se povedlo, obnovte pocit vděčnosti za svůj život, za zkušenosti, které jste získali, poděkujte za ně. Oslava úspěchů a vděk za vše dobré nám pomůže připravit naše tělo a duši na nadcházející chladné měsíce a nepropadnout smutku za odcházejícím létem a před přicházející zimou. Očistěte se od starého a nepotřebného. Nic z toho, co se událo, nebylo samozřejmé. Očištění, poučení a znovu zdokonalení poté vkročíte do nového cyklu.
  • Proměňte svůj domov v posvátný prostor. Podzim je časem, kdy se lidé stahují zvenčí zpátky k teplu svého domova. Přineste obětiny domácím duchům a ukliďte, abyste se připravili na velké další svátky, které se slaví doma, na dušičky a vánoce.
  • Přineste domů světlo. Nešetřete svícemi! S nastávající temnou polovinou roku bude oheň a světlo místem kde se shlukují dobří duchové.
  • Vyzdobte si dům, vytvořte oltář na přivítání podzimu. Oltář lze ozdobit dýněmi, slámou, jablky, suchými květinami, listím, šiškami... Vhodné barvy jsou žlutá a zelená. Jablka jsou symbolem tohoto období, spojují se s magií a moudrostí. Můžete věštit jejich rozkrajováním či rozhozením jablečných slupek. Z jablek si můžete vyrobit svíce, spadané listy použít na obtisky či vytvoření věnce z listů, podzimních rostlin a plodů přírody.
  • Rozjímejte a ztište se. Toto je čas, kdy horečná aktivita léta utichá a začíná více předvídatelný, pravidelný režim podzimu. Meditací nebo cvičením Tai-chi obnovíte rovnováhu uvnitř sebe.
  • Využijte podzimní rovnodennost k magii. Mocná síla přírody vám pomůže dosáhnout toho, po čem toužíte. Postup je jednoduchý. Najděte si v přírodě klidné místo, kde nebudete rušeni. Na procházce podzimní přírodou nasbírejte několik šišek, pár hrstí jehličí, kus břečťanu a listí čtyř různých barev. Z větších kamenů poskládejte malou mohylu, na kterou umístěte nejprve listí, šišky, břečťan a teprve nakonec posypte jehličím. Snažte se, aby mohyla směřovala nejhezčí stranou na východ, a mohla tak čerpat co nejvíce energie ze slábnoucího Slunce. Dva dny nechte vše pospolu a pak si vezměte jeden z listů domů a dejte si ho pod polštář. Sen, který k vám přijde, vám napoví, jakým směrem se máte ubírat.

~ autor Mirabel   (více o mně)

Vymítání a očista prostor

● vymítání duší a jiných bytostí
● očista prostor od negativních energií 
● očista a exorcismus osob
● harmonizace prostoru

Přítomnost duší a bytostí můžete vnímat různými projevy od lehčích až po přímé napadaní osob.

Vymítání a očista se provádí přímo v daném prostoru. Na dálku je možné rozpoznat, jaká existence se v daném místě nachází.

Magická očista a ochrana

Očista a ochrana osob v rámci:

● odstranění negativních sil a energií z energetického pole
● zbavení bloků a škodlivých vzorců 
● rozpuštění ulpělých kleteb
● očištění od emocionálních zbytků
● zrušení škodících energetických navázání

● ochrana a obrana před škodícími energiemi a osobami

... mějte osud ve svých rukou ...

Ráda vám pomohu ...

Máte-li nějaký problém či dotaz, neváhejte mě kontaktovat, navrhnu pro vás nejlepší řešení...

Domů  /  Kontakt
© Copyright 2014 mirabilia.cz.